PhD, Professor
Institut for Kultur og Samfund - Afdeling for Antropologi
Moesgård Allé 20
bygning 4236, 120
8270 Højbjerg
Danmark
Fastnet: +4587162116
Mobil: +4560940266
Jeg er en antropolog med en interesse for studiet af, hvordan ting kunne være anderledes, altså at undersøge, hvordan mange af de ting, vi tager for givet, ofte er mere og andet, end vi tror. Jeg har udført feltarbejde i Indonesien i de sidste tredive år og har blandt andet studeret, hvordan demokrati til tider reproduceres af korruption på uventede måder; hvordan menneskeskabte klima- og miljøforandringer medproduceres af dyr og andre væsner; hvordan visse sten kan siges at være levende; og hvordan hekseri ikke er så væsensforskelligt fra en viral pandemi, som man skulle tro.
Mine nuværende forskningsinteresser kredser om havet, klima- og miljøforandringer, multispecies etnografi, og den underfundige epoke, som nogen kalder Antropocæn. Min konkrete forskning i øjeblikket undersøger forholdet mellem koraldød og Jesu genkomst i Papua; hvordan omsorgen for sangfugle på Java ironisk nok truer deres eksistens i naturen; og hvorfor støjmusik kan provokere politisk i Indonesien, et land hvor få mennesker ellers bliver provokerede af støj.
Forskningsprojekter:
Just or soon off the press:
The Uncanny Valley of the Anthropocene: Short Stories about the Undead under the Brightest of Lights (Rowman and Little 2022).
Seks teser om Antropocæn (Multivers, 2022)
Philosophy on Fieldwork. Cases Studies in Anthropological Analysis
Rubberboots Methods for the Anthropocene: Doing Fieldwork in Multispecies World
Andre nyere udgivelser:
Antropocæn: Historien om verden af i morgen (2021)
Mud overflows boreholes, politics and reason (2020)
Swimming with Crocodiles (Orion Magazine 2020)
Coral (2020)
Koralteori, eller hvad koraller kan lære antropologien om multispecies socialitet (2019).
Patchy Anthropocene. The Frenzies and Afterlives of Violent Simplifications (Current Anthropology 2019)
Når jeg ikke underviser, er jeg:
Jeg bastler i øjeblikket med:
1. En monografi om koraller, økoturisme og Jesu genkomst i et indonesisk ferieparadis
2. En bog om eksperimentel musik, æstetik, mystik og politik i Indonesian (med Sanne Krogh Groth)
3. En bog med titlen Animal Magic for Cambridge University Press
4. En artikel om sten og det antropocæne
5. En artikel om konspirationsteorier i Argentina, Indonesien, og Trump's USA (med Noa Vaisman)
6. En artikel om aestetiske og andre transpositioner i eksperimentel global musik fra Java (med Sanne Krogh Groth).
7. Et kapitel om kærligheden til sangfugle, artsudryddelse og om hvordan mennesker lærer fugle at synge som andre fuglearter i Indonesien. Kapitlet er del af bogen What on Earth! Outrage and Anthropology on a Disrupted Planet som jeg redigerer sammen med Peter Crawford for Anthem Press.
Publikation: Bidrag til bog/antologi/rapport/proceeding › Bidrag til bog/antologi › Forskning › peer review
Publikation: Bidrag til bog/antologi/rapport/proceeding › Bidrag til bog/antologi › Forskning › peer review
Publikation: Bidrag til bog/antologi/rapport/proceeding › Bidrag til bog/antologi › Forskning › peer review
Projekter: Projekt › Forskning
Projekter: Projekt › Forskning
Projekter: Projekt › Forskning
Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typer › Deltagelse i eller organisering af konference
Aktivitet: Tale eller præsentation - typer › Foredrag og mundtlige bidrag
Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typer › Deltagelse i eller organisering af konference
Pris: Priser, stipendier, udnævnelser
Pris: Priser, stipendier, udnævnelser
Pris: Priser, stipendier, udnævnelser
ID: 14281