Aarhus Universitets segl

Ib Ravn

Emotionsregulering ifølge selvbestemmelsesteorien

Publikation: Bidrag der ikke har en tekstformBilleder, Video- og Lydoptagelser (digital)Formidling

Hvordan håndterer mennesker deres følelser? Det har selvbestermmelsesteorien (SDT) et interessant perspektiv på, og det fortæller jeg om i denne forelæsning. SDT-forskerne identificerer tre måder, som mennesker regulerer deres emotioner på: En der er forbundet med psykisk sundhed og to der ikke er. Som følger:

1. Integreret emotionsregulering understøtter personens autonomi. Her er man nysgerrig på sine emotioner, undersøger deres betydning og er i stand til at afgøre , om man skal udtrykke dem nu eller holde dem tilbage til senere

2. Suppressiv (undertrykkende) emotionsregulering. Her forsøger personen at skjule, fjerne eller benægte følelsen, og det får konsekvenser for autenticitet og mentalt helbred.

3. Emotionel dysregulering. Her overvældes personen af følelserne, og der finder ikke nogen egentlig håndtering sted. Denne form er også statistisk forbundet med mistrivsel.

Begge de to sidste måder at regulere emotioner på anses i forskningen for at være forstadier til egentlig psykisk lidelse.
OriginalsprogDansk
Udgivelsesår29 nov. 2020
Medier for resultatVideo
Størrelse1:04:53 hrs.
StatusUdgivet - 29 nov. 2020

Se relationer på Aarhus Universitet Citationsformater

ID: 206767027