Aarhus Universitets segl

Erik Fløjgaard Kristensen

Akademisk medarbejder

Erik Fløjgaard Kristensen
Se relationer på Aarhus Universitet

Profil

Jeg er akademisk medarbejder i forskergruppen for Automation og Systemteknologi (AUS). Gruppens forskning understøtter udviklingen af teknologi og produktionssystemer, som reducerer den miljømæssige påvirkning, øger præcisionen og effektiviteten, og muliggøre pasning af planter og dyr på nye måder. Af særlig interesse er robotter, sensorsystemer, redskabsteknologi, operationelt management og decentraliserede produktionssystemer til økologisk husdyrbrug.

Mit primære arbejdsområde er ”post harvest” teknologi, herunder tørring af korn og frøafgrøder samt teknik til høst og anvendelse af energi afgrøder. Forskningen omfatter undersøgelser ved fyring med biobrændsler i gårdfyringsanlæg. Endvidere forskes i tekniske løsninger for ikke kemisk ukrudtskontrol i landbrugsafgrøder.

Andre opgaver

  • Kvalitetschef for akkrediterede prøvninger (DANAK) af førerværn til traktorer, jord- og skovbrugsmaskiner, entreprenørmateriel og gaffeltruck.
  • Ansvarlig for kurset ” Høst og håndtering af halm og energiafgrøder” på kandidatuddannelsen Biosystems Engineering
  • Indkøb til værksted og automationslaboratorium

 

Vis alle (179) »

  • Energies (Tidsskrift)

    Aktivitet: Udgivelse af peer-review og redaktionelt arbejde - typerPeer reviewer/fagfællebedømmer af manuskripterFormidling

  • PROCESSES (Tidsskrift)

    Aktivitet: Udgivelse af peer-review og redaktionelt arbejde - typerPeer reviewer/fagfællebedømmer af manuskripterFormidling

  • Energies (Tidsskrift)

    Aktivitet: Udgivelse af peer-review og redaktionelt arbejde - typerPeer reviewer/fagfællebedømmer af manuskripterForskning

Vis alle (42) »

Seneste aktiviteter og konferencer

ID: 1558