Postdoc
Institut for Kommunikation og Kultur - Kunsthistorie
Langelandsgade 139
bygning 1580, 228
8000 Aarhus C
Danmark
Fastnet: +4587161312
Profil
Min centrale forskningsinteresse er, hvad jeg foretrækker at kalde "bløde billeder" - dvs. billeder og kunstværker, som er vævede, broderede, strikkede, filtede eller på anden vis fremstillet af stof.
Jeg færdiggjorde min ph.d.-uddannelse i 2022. Sigtet med mit ph.d.-projekt var at karakterisere tekstils egenskaber og potentialer til at formidle billeder, og jeg arbejdede herunder med at afdække materialets forskellige evner til at påvirke os, når vi interagerer med stof og fibre – hvilket vi gør hver dag.
Som et led i projektet foretog jeg en række studier af både historiske og samtidige tekstiler, afslutningsvis i min ph.d.-afhandling, hvis undersøgelsesmateriale var fra den vesteuropæiske senmiddelalder.
I maj 2023 påbegyndte jeg et forskningsprojekt i samarbejde med Holstebro Kunstmuseum med titlen "Væven som billedgenerator". Projektet er finansieret af Ny Carlsbergfondet, og projektets sigte er at bidrage til større indsigt i væveteknologiens kapaciteter til at fremstille billeder og på den måde gøre os klogere på vævens rolle i kunsthistorien.
Publikation: Bog/antologi/afhandling/rapport › Ph.d.-afhandling
Publikation: Bidrag til bog/antologi/rapport/proceeding › Bidrag til bog/antologi › Formidling
Publikation: Bidrag til tidsskrift/Konferencebidrag i tidsskrift /Bidrag til avis › Tidsskriftartikel › Forskning › peer review
Projekter: Projekt › Forskning
Projekter: Projekt › Forskning
Aktivitet: Tale eller præsentation - typer › Foredrag og mundtlige bidrag
Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typer › Deltagelse i eller organisering af workshop, seminar eller kursus
Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed - typer › Deltagelse i eller organisering af workshop, seminar eller kursus
ID: 101528065