Fra problembarn til resurseperson: DPU-forskere i nyt samarbejde om forebyggende sociale indsatser

Presse/medie

Beskrivelse

I Projekt Aktive Drenge på Nørrebro og Street Lab i Hillerød taler udsatte børn, unge og deres familier ikke om sig selv som udsatte. De afholder Nørrebroløb, fællesspisning og andre aktiviteter i tæt samarbejde med lokale ildsjæle og professionelle fra kommunen. I de næste tre år sker det sammen med forskere fra DPU, Aarhus Universitet, der med projektet ’Brobygning og fællesskabende praksis’ skal give os viden og bedre metoder til at forebygge marginalisering og bygge bro over polariseringer i samfundet. Projektet er finansieret af VELUX-Fondens HUMpraxis-program.

Periode28 jan. 2019

Mediebidrag

1

Mediebidrag

  • TitelFra problembarn til resurseperson: DPU-forskere i nyt samarbejde om forebyggende sociale indsatser
    Mediets navn/udløbDPU pressemeddelelse
    MedietypeInternet
    Land/OmrådeDanmark
    Dato28/01/2019
    BeskrivelseI Projekt Aktive Drenge på Nørrebro og Street Lab i Hillerød taler udsatte børn, unge og deres familier ikke om sig selv som udsatte. De afholder Nørrebroløb, fællesspisning og andre aktiviteter i tæt samarbejde med lokale ildsjæle og professionelle fra kommunen. I de næste tre år sker det sammen med forskere fra DPU, Aarhus Universitet, der med projektet ’Brobygning og fællesskabende praksis’ skal give os viden og bedre metoder til at forebygge marginalisering og bygge bro over polariseringer i samfundet. Projektet er finansieret af VELUX-Fondens HUMpraxis-program.
    Producer/forfatterCarsten Henriksen
    URLedu.au.dk/aktuelt/nyhed/artikel/fra-problembarn-til-resurseperson-dpu-forskere-i-nyt-samarbejde-om-forebyggende-sociale-indsatser/
    PersonerLine Lerche Mørck

Emneord

  • helhedsorienteret forebyggelse
  • fællesskabendepraksis
  • brobygning
  • overskridelse af polarisering
  • grænsefællesskaber