Aarhus Universitets segl

Digital læringsteknologi kan bane vejen for større engagement hos studerende på videregående uddannelser

Presse/medie

28/06/2021

Under coronakrisen har digital læringsteknologi haft kronede dage på danske universiteter og videregående uddannelser, hvor de studerende er blevet budt på fjernundervisning af hensyn til folkesundheden. Digital læringsteknologi er dog ikke et nyt fænomen, men har stået højt på uddannelsesinstitutionernes strategiske dagsorden de seneste 10-15 år. Den nye forskningsoversigt i DPU og NCS’ e-bogsserie ’Pædagogisk indblik’ stiller skarpt på potentialer og barrierer i de digitale læringsteknologier ift. at fremme studerendes engagement og motivation på uddannelsen og giver en række konkrete anbefalinger til at arbejde med teknologi i praksis.

Referencer

Referencer

TitelDigital læringsteknologi kan bane vejen for større engagement hos studerende på videregående uddannelser
Grad af anerkendelseLokal
Mediets navn/udløbDanmarks institut for Pædagogik og Uddannelse
MedietypeInternet
Land/OmrådeDanmark
Dato28/06/2021
BeskrivelseUnder coronakrisen har digital læringsteknologi haft kronede dage på danske universiteter og videregående uddannelser, hvor de studerende er blevet budt på fjernundervisning af hensyn til folkesundheden. Digital læringsteknologi er dog ikke et nyt fænomen, men har stået højt på uddannelsesinstitutionernes strategiske dagsorden de seneste 10-15 år. Den nye forskningsoversigt i DPU og NCS’ e-bogsserie ’Pædagogisk indblik’ stiller skarpt på potentialer og barrierer i de digitale læringsteknologier ift. at fremme studerendes engagement og motivation på uddannelsen og giver en række konkrete anbefalinger til at arbejde med teknologi i praksis.
Producer/forfatterCarsten Henriksen
URLhttps://dpu.au.dk/om-dpu/nyheder/nyhed/artikel/digital-laeringsteknologi-kan-bane-vejen-for-stoerre-engagement-hos-studerende-paa-videregaaende-uddanne/
PersonerMikkel Godsk
Se relationer på Aarhus Universitet

ID: 219025163