Lene Kühle

Professor with Special Responsibilities

Curriculum Vitae

Personlige oplysninger

21-01-1971

Jeg er født i Skive og flyttede efter studentereksamen og et arbejds/rejseår til Århus, hvor jeg begyndte at studere matematik og fysik. I 1993 startede jeg på sidefagsuddannelse på Religionsvidenskab. Jeg er siden 1997 gift med Jesper. Jeg har tre børn: Julie fra 2000, samt Mathilde og Louise fra 2002.

 

 

Uddannelse & grader

1989

Matematisk-fysik studentereksamen

21-02-1998

Cand.mag i religion, matematik og fysik

01-08-1998-01-01 1999 Pædagogikum
 2004 Phd i religionssociologi

Ansættelser

01-01-1999  -  31-12-1999

Forskningsassistent ved Institut for Religionsvidenskab, Århus Universitet

01-02-2000  -  23-03-2004Phd-stipendiat ved afdeling for religionsvidenskab, Aarhus universitet

01-05-2004  -  31-01-2005

Amanuensis ansat af Det Danske Pluralismeprojekt og udlånt til Afdeling for Religionsvidenskab mhp varetagelse af undervisning

01-02-2005  -  31-01-2008

Adjunkt i religionssociologi, Afdeling for Religionsvidenskab

 01-01-2008-Lektor i religionssociologi, Afdeling for Religionsvidenskab 
01-01-2012-Uddannelsesleder for Religionsvidenskab

Forskningsprojekter

01-02-2000  -  31-01-2003

Phd-projekt er religiøs pluralisme i et magtteoretisk perspektiv. Ideen er empirisk at undersøge, hvordan den religiøse pluralisme har udviklet sig siden indførelsen af Grundloven i Danmark.

01-05-2004  -  01-05-2006

Moskeer i Danmark. Under det Danske Pluralismeprojekt udfører jeg en undersøgelse af moskeer og muslimske praksissteder i Danmark. Bog udkom på forlaget Univers foråret 2006

 01-09-2008-01-09-2009 Projekt om radikalisering under CIR
 01-02-2010-01-02-2013 Projekt om islam og den danske folkeskole