The association between physician turnover (the "July Effect") and survival after in-hospital cardiac arrest

Publikation: Bidrag til tidsskrift/Konferencebidrag i tidsskrift /Bidrag til avisTidsskriftartikelForskningpeer review

    Laura Myers, Division of Pulmonary/Critical Care, Department of Medicine, Massachusetts General Hospital, Boston, MA, United States; Division of Pulmonary/Critical Care, Department of Medicine, Beth Israel Deaconess Medical Center, Boston, MA, United States. Electronic address: lcmyers@partners.org., Bassem Mikhael, Department of Medicine, Massachusetts General Hospital, Boston, MA, United States. Electronic address: bmikhael@partners.org., Paul Currier, Division of Pulmonary/Critical Care, Department of Medicine, Massachusetts General Hospital, Boston, MA, United States. Electronic address: pcurrier@partners.org., Katherine Berg, Division of Pulmonary/Critical Care, Department of Medicine, Beth Israel Deaconess Medical Center, Boston, MA, United States. Electronic address: kberg@bidmc.harvard.edu., Anupam Jena, Department of Medicine, Massachusetts General Hospital, Boston, MA, United States; Division of Healthcare Policy, Harvard Medical School, Boston, MA, United States. Electronic address: jena.anupam@mgh.harvard.edu., Michael Donnino, Division of Pulmonary/Critical Care, Department of Medicine, Beth Israel Deaconess Medical Center, Boston, MA, United States; Department of Emergency Medicine, Beth Israel Deaconess Medical Center, Boston, MA, United States. Electronic address: mdonnino@bidmc.harvard.edu.,
  • Lars W Andersen
  • American Heart Association’s Get with the Guidelines-Resuscitation Investigators
OriginalsprogEngelsk
TidsskriftResuscitation
Vol/bind114
Sider (fra-til)133-140
Antal sider8
ISSN0300-9572
DOI
StatusUdgivet - 1 maj 2017

Se relationer på Aarhus Universitet Citationsformater

ID: 117852217