Cardiovascular disease in patients with osteogenesis imperfecta - a nationwide, register-based cohort study

Publikation: Bidrag til tidsskrift/Konferencebidrag i tidsskrift /Bidrag til avisTidsskriftartikel

    Lars Folkestad, Department of Endocrinology, Odense University Hospital, Odense, Denmark; Department of Clinical Research, University of Southern Denmark, Odense, Denmark; Department of Endocrinology, Hospital of Southwest Denmark, Esbjerg, Denmark. Electronic address: Lfolkestad@health.sdu.dk.,
  • Jannie Dahl Hald
  • Jeppe Gram, Department of Endocrinology, Hospital of Southwest Denmark, Esbjerg, Denmark. Electronic address: jeppe.gram@rsyd.dk.,
  • Bente L Langdahl
  • Anne Pernille Hermann, Department of Endocrinology, Odense University Hospital, Odense, Denmark; Department of Clinical Research, University of Southern Denmark, Odense, Denmark. Electronic address: pernille.hermann@rsyd.dk., Axel Cp Diederichsen, Department of Cardiology, Odense University Hospital, Denmark. Electronic address: Axel.Diederichsen@rsyd.dk., Bo Abrahamsen, Department of Clinical Research, University of Southern Denmark, Odense, Denmark; Department of Medicine, Holbæk Hospital, Holbæk, Denmark; Odense Exploratory Patient Network (OPEN), Odense University Hospital, Denmark. Electronic address: b.abrahamsen@physician.dk., Kim Brixen, Department of Clinical Research, University of Southern Denmark, Odense, Denmark. Electronic address: kim.brixen@rsyd.dk.
OriginalsprogEngelsk
TidsskriftInternational journal of cardiology
Vol/bind225
Sider (fra-til)250-257
Antal sider8
ISSN0167-5273
DOI
StatusUdgivet - 15 dec. 2016

Se relationer på Aarhus Universitet Citationsformater

ID: 107781237