A Proposal for a Study on Treatment Selection and Lifestyle Recommendations in Chronic Inflammatory Diseases: A Danish Multidisciplinary Collaboration on Prognostic Factors and Personalised Medicine

Publikation: Forskning - peer reviewTidsskriftartikel

DOI

  • Vibeke Andersen
    Vibeke AndersenFocused Research Unit for Molecular Diagnostic and Clinical Research, IRS-Center Sonderjylland, Hospital of Southern Jutland, 6200 Aabenraa, Denmark. vandersen@health.sdu.dk.Institute of Molecular Medicine, University of Southern Denmark, 5000 Odense, Denmark. vandersen@health.sdu.dk.OPEN, University of Southern Denmark, 5000 Odense, Denmark. vandersen@health.sdu.dk.Institute of Regional Health Research, University of Southern Denmark, 5000 Odense, Denmark. vandersen@health.sdu.dk.
  • Uffe Holmskov
    Uffe HolmskovInstitute of Molecular Medicine, University of Southern Denmark, 5000 Odense, Denmark. uholmskov@health.sdu.dk.
  • Signe Bek Sørensen
    Signe Bek SørensenFocused Research Unit for Molecular Diagnostic and Clinical Research, IRS-Center Sonderjylland, Hospital of Southern Jutland, 6200 Aabenraa, Denmark. Signe.Bek.Sørensen@rsyd.dk.
  • Mohamad Jawhara
    Mohamad JawharaFocused Research Unit for Molecular Diagnostic and Clinical Research, IRS-Center Sonderjylland, Hospital of Southern Jutland, 6200 Aabenraa, Denmark. Mohamad.Jawhara@rsyd.dk.
  • Karina W Andersen
    Karina W AndersenFocused Research Unit for Molecular Diagnostic and Clinical Research, IRS-Center Sonderjylland, Hospital of Southern Jutland, 6200 Aabenraa, Denmark. Karina.Winther.Andersen@rsyd.dk.
  • Anette Bygum
    Anette BygumDepartment of Dermatology and Allergy Centre, Odense University Hospital, 5000 Odense, Denmark. Anette.Bygum@rsyd.dk.
  • Lone Hvid
    Lone HvidDepartment of Dermatology and Allergy Centre, Odense University Hospital, 5000 Odense, Denmark. Lone.Hvid@rsyd.dk.
  • Jakob Grauslund
  • Jimmi Wied
    Jimmi WiedDepartment of Ophthalmology, Odense University Hospital, 5000 Odense, Denmark. jwied@health.sdu.dk.
  • Henning Glerup
  • Ulrich Fredberg
  • Jan Alexander Villadsen
    Jan Alexander VilladsenDiagnostic Centre, Silkeborg Regional Hospital, University of Aarhus, 8600 Silkeborg, Denmark. janvilla@rm.dk.
  • Søren Geill Kjær
  • Jan Fallingborg
  • Seyed A G R Moghadd
    Seyed A G R MoghaddDepartment of Internal Medicine, Regional Hospital Herning, 7400 Herning, Denmark. seyeghan@rm.dk.
  • Torben Knudsen
    Torben KnudsenDepartment of Gastroenterology Hospital of South West Jutland, 6700 Esbjerg, Denmark. Torben.Knudsen@rsyd.dk.
  • Jacob Brodersen
    Jacob BrodersenDepartment of Gastroenterology Hospital of South West Jutland, 6700 Esbjerg, Denmark. Jacob.Broder.Brodersen@rsyd.dk.
  • Jesper Frøjk
    Jesper FrøjkDepartment of Gastroenterology Hospital of South West Jutland, 6700 Esbjerg, Denmark. Jesper.Frojk2@rsyd.dk.
  • Jens F Dahlerup
  • Ole Haagen Nielsen
  • Robin Christensen
    Robin ChristensenMusculoskeletal Statistics Unit, The Parker Institute, Bispebjerg and Frederiksberg Hospital, 2000 Frederiksberg, Denmark. Robin.Christensen@regionh.dk.
  • Anders Bo Bojesen
  • Grith Lykke Sorensen
    Grith Lykke SorensenInstitute of Molecular Medicine, University of Southern Denmark, 5000 Odense, Denmark. GLSorensen@health.sdu.dk.
  • Steffen Thiel
  • Nils J. Færgeman
    Nils J. FærgemanDepartment of Biochemistry and Molecular Biology, Villum Center for Bioanalytical Sciences, University of Southern Denmark, 5000 Odense, Denmark. Nils.F@bmb.sdu.dk.
  • Ivan Brandslund
    Ivan BrandslundDepartment of Clinical Biochemistry, Vejle Hospital, 7100 Vejle, Denmark. Ivan.Brandslund@rsyd.dk.
  • Allan Stensballe
  • Erik Berg Schmidt
  • Andre Franke
    Andre FrankeInstitute of Clinical Molecular Biology, Christian-Albrechts-University of Kiel, 24105 Kiel, Germany. a.franke@mucose.de.
  • David Ellinghaus
    David EllinghausInstitute of Clinical Molecular Biology, Christian-Albrechts-University of Kiel, 24105 Kiel, Germany. d.ellinghaus@ikmb.uni-kiel.de.
  • Philip Rosenstiel
    Philip RosenstielInstitute of Clinical Molecular Biology, Christian-Albrechts-University of Kiel, 24105 Kiel, Germany. p.rosenstiel@mucosa.de.
  • Jeroen Raes
    Jeroen RaesVIB Center for Microbiology, 3000 Leuven, Belgium. jeroen.raes@kuleuven.be.
  • Berit Heitmann
  • Mette Boye
    Mette BoyeFocused Research Unit for Molecular Diagnostic and Clinical Research, IRS-Center Sonderjylland, Hospital of Southern Jutland, 6200 Aabenraa, Denmark. Mette.Boye@rsyd.dk.
  • Charlotte Lindgaard Nielsen
    Charlotte Lindgaard NielsenThe Danish Colitis-Crohn Association, 5000 Odense, Denmark. info@ccf.dk.
  • Lars Werner
    Lars WernerThe Danish Psoriasis Association, 2630 Tåstrup, Denmark. lw@psoriasis.dk.
  • Jens Kjeldsen
  • Torkell Ellingsen
OriginalsprogEngelsk
TidsskriftNutrients
Vol/bind9
Tidsskriftsnummer5
ISSN2072-6643
DOI
StatusUdgivet - 15 maj 2017
Eksternt udgivetJa

Se relationer på Aarhus Universitet Citationsformater

ID: 114345957