Lars Ahlin

Lektor

Curriculum Vitae

Personlige oplysninger

1951  -  1970

Född i Christian IV:s stad, dvs Kristianstad i nordöstra Skåne. Där bodde jag också fram till jag tog min studentexamen.

Uddannelse & grader

1970

Gymnasieexamen på naturvetenskaplig linje vid Österängskolan i Kristianstad

1975

Filosofie kandidatexamen

1985

Mellanstadielärarexaman

1993

Teologie licentiatexamen

2001

Teologie doktorsexamen

Ansættelser

1976  -  1985

Utredare vid Försäkringskassan

1985  -  1995

Arbete som lärare vid grundskolans högstadium

1994  -  1999

Timanställd lärare i religionssociologi vid Teologiska institutionen, Lunds universitet

01-07-1996  -  30-06-1999

Doktorandtjänst vid Teologiska institutionen

01-07-1999  -  31-12-1999

Anställd i forskningsprojektet: "Religionsbyten - individ, samfund, samhälle" finansierat av Riksbankens jubileumsfond

01-01-2000  -  30-06-2001

Forskningsassistent vid Religionsvidenskablig institut, Aarhus Universitet

01-08-2001

Lektor i religionssociologi vid Religionsvidenskablig Institut, Aarhus Universitet

Kurser

1979  -  1980

Sociologi, tillämpad sociologi (40p), Sociologi, socialpolitik (20p)

1989  -  1990

Religionskunskap (40p) , Historia (20p)